Николаевским политикам разъяснили тонкости государственной регистрации изменений в сведения о структурных образованиях политических партий

  • 0
Николаевским политикам разъяснили тонкости государственной регистрации изменений в сведения о структурных образованиях политических партий
Роз’яснення начальника Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Романа Возняка щодо проблемних питань, які виникають під час державної реєстрації змін до відомостей про структурні утворення політичних партій

Наразі в Україні зареєстровано більше 300 політичних партій. Оскільки багато з цих партій планують брати активну участь у чергових виборах народних депутатів України 2019 року і місцевих виборах 2020 року, останнім часом вони активно створюють свої структурні утворення у різних адміністративно-територіальних одиницях, а також вносять зміни до відомостей щодо вже зареєстрованих структурних утворень.

Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» (далі – Закон про державну реєстрацію) визначено перелік документів, що подаються для державної реєстрації змін до відомостей про структурне утворення політичної партії зі статусом юридичної особи (ч. 4 ст. 17) та без статусу юридичної особи (ч. 4 ст. 21).
При цьому, поширеним недоліком є подання документів з порушенням 10-денного строку для їх подачі, визначеного ч. 9 ст. 11 Закону України «Про політичні партії в Україні» (далі – Закон про політичні партії).

Необхідно також звернути увагу, що реєстр осіб, який є невід’ємною частиною протоколу засідання уповноваженого органу структурного утворення політичної партії, має містити відомості, передбачені ч. 11 ст. 11 Закону про політичні партії, а саме: прізвище, ім’я та по батькові особи, дані її паспорта, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (у випадках, передбачених законодавством). Дані про особу засвідчуються її особистим підписом.

Особливості припинення членства у політичній партій визначені ст. 6 Закону про політичні партії, відповідно до якої громадянин України має право в будь-який час зупинити чи припинити своє членство в політичній партії шляхом подання заяви до відповідних статутних органів політичної партії. Членство в політичній партії зупиняється чи припиняється з дня подання такої заяви та не потребує додаткових рішень. З цього ж дня припиняється перебування громадянина України на будь-яких виборних посадах в політичній партії.

Хоча, наразі окремі політичні партії та їх структурні утворення фактично не діють, проте рішення про припинення таких структурних утворень подані не були. Також, не поодинокі випадки прийняття рішення про зміну складу керівних органів, при цьому документи для державної реєстрації змін так і залишаються неподаними.

Таким чином, відомості щодо керівників таких структурних утворень політичних партій залишаються в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Оскільки, відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону про політичні партії, громадянин України може перебувати одночасно лише в одній політичній партії, наявність у Реєстрі інформації про включення особи до складу керівного органу політичної партії, зі складу якої вона вже фактично вийшла, обмежує можливість цієї особи бути обраною до складу керівного органу іншої політичної партії.

Враховуючи викладене, з метою усунення можливих підстав для відмови у державній реєстрації змін до відомостей про структурні утворення політичної партії, необхідно звертати особливу увагу на своєчасність подання документів структурних утворень політичних партій для державної реєстрації змін.скачать dle 12.0