Николаевцам рассказали про рейдерство и как с ним бороться

  • 0
Николаевцам рассказали про рейдерство и как с ним бороться
Начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Іванович Возняк надав відповіді на запитання журналіста на тему рейдерства.

Романе Івановичу, наразі український бізнес та громадяни часто зазнають втрат від рейдерських захоплень, яка позиція Міністерства юстиції України в напрямку боротьби з цим явищем?

Впродовж усіх 25 років незалежності український бізнес та громадяни страждали від такого ганебного явища, як рейдерство. Шахраї, використовуючи різні схеми, відбирали бізнес та нерухомість. Це негативно відображалось на інвестиційній привабливості нашої держави. Адже гроші вкладають лише в економіку тих країн, які гарантують захист активів як внутрішнього, так і зовнішнього інвестора. Там де існує рейдерство, важко очікувати значних інвестицій.

Міністерство юстиції зайняло позицію якомога ширшого розголосу інформації про усі відомі факти спроб рейдерських захоплень. Через це може виникнути хибна думка, що захоплень стало більше. Насправді це не так. Кількість спроб рейдерських атак не збільшилася. Натомість рейдерам стало набагато складніше реалізовувати свої оборудки.

Що розповісте про кроки в боротьби з можливим рейдерством?

Важливий першочерговий крок у боротьбі з можливим рейдерством - запуск системи інформування українських громадян через СМС про будь-які реєстраційні дії, які вчиняються з нерухомістю, а також оповіщення власників про те, хто з користувачів реєстру цікавився їхнім майном.

26 жовтня 2016 року Кабінет Міністрів підтримав дану ініціативу Міністерства юстиції України. Завдяки СМС-інформуванню кожен громадянин може в режимі реального часу контролювати своє нерухоме майно.

Яким чином можна скористатися цією послугою?

Для того, щоб підключитися до нової послуги достатньо зробити 3 прості кроки:

- отримати реєстраційний номер майна (даний номер указується в Інформаційній довідці з реєстру нерухомості або у правовстановлюючому документі);
- поставити майно на контроль (відповідну позначку треба поставити навпроти нерухомого майна, яке ви хочете контролювати у особистому кабінеті користувача. Окрім того, у особистому кабінеті можна подивитися історію реєстраційних дій, які вчинялися з нерухомістю).
- у разі проведення будь-яких дій з майном – отримати миттєве сповіщення про зміни. Сервіс надається виключно за реєстраційним номером майна в ДРРП.

Громадянин, який отримав інформацію про те, що з його майном без його відома вчинили ті чи інші діє зможе оперативно відреагувати на це. Перш за все, необхідно про несанкціоновані дії з майном повідомити правоохоронні органи, адже спроба привласнення чужого майна – це кримінальне правопорушення.

Романе Івановичу, розкажіть про досудове оскарження дій державних реєстраторів?

У випадку виявлення несанкціонованих дій з нерухомим майном, наступним кроком має стати подача скарги до Комісії Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області з розгляду скарг у сфері державної реєстрації.

Розроблене Мін’юстом та прийняте Парламентом законодавство дало можливість запровадити адміністративне оскарження дій реєстраторів через Комісію Міністерства юстиції з розгляду скарг на дії державних реєстраторів.

На відміну від судової тяганини, яка раніше була єдиним можливим способом відстояти свої права і подекуди затягувалася на кілька років, дана процедура дає можливість швидко відреагувати на спробу захоплення. Відповідно, рейдерам дуже складно перепродати захоплене майно за такий короткий проміжок часу.

Можете навести приклади «популярних» схем рейдерських захоплень та шляхи їх ліквідації?

Схема №1. Реєстрація на основі підробленого або неіснуючого рішення суду. Зловмисники використовують неіснуючі судові рішення або існуючі рішення з відмінною резолютивною частиною і подають їх реєстратору.
Рішення. Введення обов'язку реєстратора та нотаріуса перевіряти судове рішення у реєстрі судових рішень. Якщо документ не знайдено, реєстратор зобов'язаний звернутися до суду із запитом щодо оригінальності та наявності поданого заявником рішення суду.

Схема №2. Подання підробленого пакета документів щодо переходу корпоративних прав. Рейдери подають реєстратору протокол зборів учасників товариства, відповідно до яких права переходять до іншої особи.
Рішення. Нотаріально посвідчувати підписи на протоколах та установчих документах.

Схема №3. «Купити» реєстратора чи нотаріуса. Реєстратор або нотаріус вступають у змову з рейдером та вносять зміни до реєстру, не маючи на це жодних правових підстав.

Рішення. Посилити адміністративну та кримінальну відповідальність усіх причетних до несанкціонованого заволодіння активами й нерухомістю. Адміністративна відповідальність — 8 500 грн. замість сьогоднішніх 340 грн. Кримінальна — до 8 років позбавлення волі і спеціальна конфіскація всього майна.

Схема №4. Викрадення електронного ключа реєстратора. Рейдери «зламують» комп'ютер реєстратора чи нотаріуса та «зчитують» ключ. Під цим «ключем» злочинці вчиняють незаконні оборудки з майном.
Рішення. Зобов'язання реєстраторів та нотаріусів використовувати захищений носій особистих ключів, у який вбудовані апаратно-програмні засоби захисту даних.

Схема №5. Незаконне передавання об'єкта нерухомості у статутний капітал підприємства. Квартиру громадянина без його відома вводять у статутний капітал певної компанії, а власника нерухомості, так само без його відома, записують як співвласника даної компанії. Далі юридична особа квартиру продає або бере під її заставу кредит.
Рішення. Нотаріальне посвідчення підписів на протоколі та статуті повідомлення зацікавленої особи про намір здійснити реєстраційні дії щодо її майна.


Тобто ми можемо говорити про те, що на сьогодні в Україні відпрацьовано чітку систему з протидії рейдерству?

Саме так, всі вищезазначені новації Міністерства юстиції України мають сприяти запровадженню європейських стандартів захисту прав власності, економічних інтересів громадян та інвесторів, зменшити ризики незаконного заволодіння майном.

Але, слід наголосити, що боротьба з рейдерством буде ефективною й матиме комплексний характер тільки в разі посилення кримінальної відповідальності за замовлення, організацію та вчинення неправомірних дій, які мають ознаки рейдерства.скачать dle 12.0